Etter et morsomt og tankevekkende åpningsshow i Aud Max kastet flere hundre elever seg over ulike tilbud under Ungforsk 2007 ved UMB.
42 elever fra Ås ungdomsskole var blant de tilsammen 3.100 skoleelever fra Akershus og Østfold som besøkte arrangementet i år.
Populær og dyktig
Den tidligere studenten ved Landbrukshøgskolen i Ås, og programleder i NRKs Newton, Ole André Sivertsen, ledet åpningsshowet i Aud Max.
– Tenk på hvilken flaks det er at nettopp dere er her. Det er fordi foreldrene deres hadde sex. Men ikke nok med det, besteforeldrene deres hadde også sex, påpeker Sivertsen, til stor latter i salen.
Dermed var kontakten oppretet, og elevene jublet da de fikk lov til å ha mobiltelefonen på under forestillingen.
Hva hvis isen smelter?
Sivertsen viste et glass fylt med saft og isbiter til det nesten flyter over.
– Dere skal tippe om glasset renner over når isen smelter, eller om det er like fullt, eller kanskje vannmengden minker.
Forsøket skulle illustrere hva som skjer med polisen på Nordpolen hvis den smelter helt, og vannstanden i havet.
Blodfett og hjerneceller
Elevene fikk seg en tankevekker da Sivertsen viste en film om en jente som spiste en utrolig fet frokost med majones, leverpostei og fløte med O’Boy.
– Jeg fikk ikke lyst til å løpe etterpå, kroppen var helt tung. Jeg var dårlig i to dager etterpå, klagde forsøkskaninen.
Professor i fysikk, Gaute Einevoll, viste hvordan hjernen er oppbygd oghvordan den virker.
På lerrettet dukker det opp en flygende delfin, med en flygende ku ved siden av seg, så vannspruten står.
– Dere er skarpe, dere ler når dere ser bildet. Hjernen bruker noen tidendeler på å oppfatte at kua ikke hører hjemme i bildet, og så går det signaler til en annen del av hjernen om at den skal begynne å le, forklarer Einevoll.
Mange muligheter
Etter åpningen, fant vi noen elever fra Ås ungdomsskole, som utfordret skjebnen ved å stå på egg.
– Det var en nervepirende opplevelse, en nær døden opplevelse. Jeg følte meg utsatt, røper Vetle Hedlund.
Kameraten Aksel Haugen synes også at det var skummelt.
Jan Konrad Wallin prøvde å styre en helikoptermodell:
– Det var vanskelig, jeg måtte være veldig forsiktig og bruke små bevegelser.
Marion Grønvik synes også at det var vanskelig å styre helikopteret.
–Jeg får mer lyst til å studere teknologi etter å ha prøvd dette.
Og da er vel hensikten med Ungforsk 2007 oppnådd i år også.