...

Verdens autismedag for første gang

Autismeforeningen i Norge (AiN) jubler over FNs initiativ, og fylkeslaget i Akershus er glad for denne muligheten til å synliggjøre autisme.

Publisert 01.04.2008 kl 13:53 Oppdatert 01.04.2008 kl 18:29

Tips en venn på e-post:

Den nye internasjonale merkedag ble vedtatt av Generalforsamlingen i FN for drøye fire måneder siden; 17. desember 2007. Gjennom å synliggjøre autisme ønsker FN å bidra til at barn med autisme får diagnose og hjelp så tidlig som mulig.

- Med økt fokus på autisme blir det lettere å fange opp disse barna på et tidligere tidspunkt, sier Ragnhild Busterud Holden, leder i AiN-Akershus, i en pressemelding.

- Autisme gir livslange vansker, men tidlig tiltak og bedre tilrettelegging kan få fram det store potensialet som finnes hos disse barna. Verdens autismedag bidrar også til økt forståelse og aksept for de mange voksne med autisme og Asperger syndrom, fortsetter Busterud Holden.

Fylkeslagets fokusområde i 2008 er ”Voksenliv: kontinuerlig tilrettelegging.”

1 av 188 barn

Forekomsten av autisme i Norge er usikker, men forskning ved Gøteborgs universitet gir en pekepinne. Testing av alle skolebarn i Gøteborg i 2001 viste en forekomst av 1:188 for autismespekterforstyrrelser, inkludert høytfungerende autisme og Asperger syndrom. Resultatet var i samsvar med forskning i USA og andre vestlige land.

- Vi kjenner til mange vanlige skoler i Akershus som har to eller flere elever med autisme eller Aspergers. Diagnosene er nok mye vanligere enn folk tror, sier Busterud Holden.

Kjennetegn

Symptombildet varierer fra barn til barn og endrer seg i livsløpet, men diagnosen omfatter vansker innenfor sosial funksjon, språk og atferd.

Noen tidlige tegn på autisme kan være:

- reagerer tregt på navnet sitt

- gir lite blikkontakt

- peker ikke ved 12 måneders alderen

- sier ingen enkeltord ved 16 måneder

- sier ingen to-ords fraser ved 24 måneder

Noen tidlige tegn på Aspergers syndrom kan være:

- sliter med gjensidig samtale tross normal språkutvikling

- fokuserer intenst på snevre interesser

- leker mye alene eller annerledes enn jevnaldrende

- opphengt i rutiner eller ritualer

- oppfatter ikke sosiale spilleregler/forventninger

Mer informasjon om autisme finner du på www.autismeforeningen.no.

Ås Avis tar ikke ansvar for innholdet på eksterne sider.

...

Glade toner til Olsokfesten på Moer

Nyheter På torsdag var det duket for Olsokfest på Moer sykehjem. De gode hjelperne, Moer sykehjems venner, arrangerte, noe de har gjort i 32 år, minst. Les mer

...

Lar lyset inspirere

Nyheter Torsdag kl 13.30 ble lysskulpturen, laget av Odd Tandberg, avdekket på østsiden av Moer sykehjem. Les mer

...

Tyv på stige

Nyheter Bare som en skygge forsvant en inntrenger ut fra en adresse i Nebbaveien natt til torsdag da huseier oppdaget at ubudne gjester var på ferde. Les mer

...

Kjørte i rus - men hvor ruset var han?

Nyheter En mann som ble tatt for kjøring i ruspåvirket tilstand på E6, kan ha vært påvirket tilsvarende en promille på 2,5-3, ifølge sakkyndig. Les mer

...

Suste til jobb

Nyheter En Kolbotn-mann var sent ute til jobben i Moss, og suste derfor gjennom 90-sonen på E6 i Ås i 138 kilometer i timen. Les mer

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Tips oss

Telefon: 64 95 63 33
E-post: post@aasavis.no

Kontakt oss

Telefon: 64 95 63 33
Besøksadresse: Raveien 2
Postadresse: Postboks 101,
1431 Ås
E-post: post@aasavis.no

Annonser

Telefon: 64 95 63 33
Fax: 64 95 63 39
E-post: post@aasavis.no
Skjema: Rubrikkannonse

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Ingvill Hafver
E-post: post@aasavis.no

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.