Alle økonomiutdanninger ved Institutt for økonomi og ressursforvaltning (IØR) skal heretter markedsføres nasjonalt og internasjonalt som Handelshøgskolen ved UMB.
Det engelske navnet er School of Economics and Business, heter det i en pressemelding fra Universitetet for miljø- og biovitenskap.
Studenter som begynner ved Handelshøgskolen UMB kan spesialisere seg innenfor tradisjonelle områder som finans, økonomistyring, samfunnsøkonomi, organisasjon og ledelse.
- I tillegg tilbyr vi spesialisering innenfor energiøkonomi og miljø- og ressursøkonomi. Det er både aktuelt og framtidsrettet, sier instituttleder Ragnar Øygard ved Institutt for Økonomi- og ressursforvaltning
Studentene ved Handelshøgskolen ved UMB har også muligheten til å ta valgfag fra UMBs fagportefølje innen biologiske, naturvitenskapelige og teknologiske fag.
Fokus på bærekraft
Øygard og hans team med fagfolk vil fokusere sterkt på bærekraft og samspill i økonomiutdanningene som tilbys ved universitetet, meldes det videre.
- Visjonen for Handelshøgskolen ved UMB er og ”Forstå for å handle bærekraftig”, sier Øygard, og legger til:
- God forståelse er nødvendig for riktig handling – for å kunne forvalte ressursene bedre i bedrifter, organisasjoner og samfunn. Økonomisk teori og metode kombinert med andre samfunnsfag, etikk, naturfag og teknologi, gir grunnlag for bedre forståelse av økonomien, og dermed bedre funderte beslutninger for fornuftig ressursutnytting.
Sivil- og samfunnsøkonomer
Handelshøgskolen ved UMB utdanner årlig siviløkonomer, samfunnsøkonomer og innovasjonsledere. I dag har universitet rundt 500 økonomistudenter, hvorav vel 200 på master- og doktorgradsnivå.
Det er styret ved UMB som har gått inn for å etablere Handelshøgskolen. Handelshøgskolen ved UMB har, ved siden Handelshøyskolen BI, det sterkeste fagmiljøet innenfor bedriftsøkonomi på Østlandet.