NRK-sjefen tar storeslem: Dette tjener NRK-toppene

TOPPER: NRK-sjefen Thor Gjermund Eriksen tjener over 5,1 mill.

TOPPER: NRK-sjefen Thor Gjermund Eriksen tjener over 5,1 mill. Foto:

Av

Seks NRK-direktører tjener bedre enn statsminister Erna Solberg.

DEL

(Nettavisen) Tirsdag morgen ble skattelistene klare. Den viser at den øverste NRK-ledelsen tjener gode penger.

NRKs øverste ledergruppe består av 10 personer og ledes av kringkastingssjef Thor Gjermund Eriksen.

To mill. mer

Kringkastingssjefen troner øverst på listen med en inntekt på 5.185.479 kroner. Det er en heftig økning fra fjoråret, hvor han sto oppført med 3.110.712 kroner i inntekt.

Det er et betydelig hakk ned til andreplassen, som nyhetsdirektør Helje Solberg har med en inntekt på 2.076.926 kroner.

Det er totalt seks NRK-direktører som tjener mer enn Erna Solberg, som ifølge skattelistene sto oppført med inntekt på 1.618.411 kroner.

Best og dårligst

I tillegg til den øverste ledergruppen, har Nettavisen tatt med redaktørene for region øst, midt, sør og vest. Den som tjener dårligst av regionredaktørene er Rune Møklebust som er regionredaktør for vest. Han sto oppført med en lønn på kr 747.256 kroner.

NRK-lederne

Inntekt er summen av skattepliktige inntekter minus berettigede fradrag. Formue er den skattemessige verdien av eiendeler, minus gjeld.

Navn StillingInntektSkattFormue
Øyvind LundStrategi- og mediedirektør1.752.188777.0853.237.253
Vibeke Fürst HaugenMarienlystdirektør1.517.780657.4420
Tone KunstRedaktør region nord1.220.388502.1092.012.030
Thor Gjermund EriksenKringkastingssjef5.185.4792.310.493380.047
Sigrid GjellanRedaktør region midt1.185.785487.5370
Rune MøklebustRedaktør region vest747.256297.3670
Olav Peter HypherOrganisasjonsdirektør1.770.833802.0000
Olav Andreas NyhusJuridisk direktør1.759.811748.488744.393
Mona Alette SolbakkNRK Samisk direktør1.167.359466.2100
Marius LillelienDistriktsdirektør1.426.077595.3311.382.667
Jannicke EnganRedaktør region øst1.180.173474.301970.644
Helje SolbergNyhetsdirektør2.076.926889.8220
Heidrun Larsen ReisæterTeknologidirektør1.203.530492.7970
Heidi Jorunn PleymRedaktør region sør1.168.320472.1041.116.260
Andreas NorvikØkonomidirektør1.767.824777.1240

Artikkeltags